Piksel zdrój (Ha!Art 2015)

Piksel ZdrójPiksel Zdrój to pierwsza kolaboratywna powieść hashtagowa dostępna on-line.Powstała w ciągu kilkunastu miesięcy jako wynik wspólnej pracy i inspiracji koordynatorów i autorów.

Koordynatorzy projektu: Mariusz Pisarski i Anna Piwowarska.

Autorzy: Szymon Stoczek, Olaf Keller, Natalia Jakusiewicz, Monika Kapela, Lech Mikulski, Jagoda Cierniak, Anna Piwowarska.

Rozpoczyna się jako opowieść o fazach i spleenach lata w mieście, by wkrótce zmienić się w historię z wątkiem kryminalnym w tle. Jej akcja toczy się na dwóch płaszczyznach – miejskiej oraz nadmorskiej.

Na całość utworu składa się kilkanaście ścieżek fabularnych, które demonstrują różne style, odmienne sposoby narracji i różne spojrzenia na pojedynczy temat i pojedyncze zdarzenie fabularne. Piksel Zdrój to studium potencjału narracyjnego i spójności fabularnej w literaturze doby lajków i linków.

Jak podają techsty.art.pl: “Piksel Zdrój to 16 osobnych historii rozłożonych na niemal 250 segmentów połączonych ze sobą ponad 1300 linkami, z których około 600 to linki tekstowe, retoryczne. Całość oprawiona jest 200 (małymi i dużymi) ilustracjami, zdjęciami, plikami audio i video. ”

Całość oprawił graficznie Jakub Niedziela, autor m.in. ilustracji do hipertekstowego Rękopisu znalezionego w Saragossie.

Linki:

Bezpośredni link do powieści “Piksel Zdrój”
Informacja o publikacji na stronie Ha!art
Zebrane informacje o Piksel Zdrój na stronie wydawnictwa Ha!Art
Zapowiedź powieści w magazynie PROwincja
Informacja o premierze na techsty.art.pl

Wywiady:
Woda, ciastka, chińskie disco – autorzy powieści hipertekstowej “Piksel Zdrój” o sobie i wspólnym pisaniu (Ha!Art)
Jak się dostać do Pixel Zdroju? Wywiad z twórcami kolaboratywnej powieści hipertekstualnej (Prowincja.art.pl)

Społeczności:
https://twitter.com/pikselzdroj
https://plus.google.com/102671851569199813189/posts
https://www.facebook.com/pikselzdroj

Wydarzenia:
Seria Czytań w Bombie na Placu Szczepańskim (22.04.2015)

piksel zdroj seria czytan

Współpraca trwała ponad 18 miesięcy, a rozpoczęła się od warsztatów prowadzonych przez Mariusza Pisarskiego w różnych miastach Polski o nazwie “Piksel i lira”. Ostatecznie grupa zredukowana została do dziewięciu osób, a kolejne etapy pracy prowadzone były online, za pomocą interaktywnych narzędzi komunikacyjnych.

Premiera powieści miała miejsce 15.01.2015.